آب مقطر

دستگاه تولید آب مقطر

دستگاه تولید آب مقطر در صنایع باتری سازی، داروسازی و سرم سازی به کار می رود و هدف از آن تولید آب مقطر با هدایت الکتریکی بسیار پایین می باشد. دستگاه اسمز معکوس دو مرحله ای رایج ترین روش صنعتی به منظور تامین آب مقطر می باشد اما روش هایی همچون تعویض یونی و یا الکترودیونایز از دیگر فرایندهای آب مقطر گیری می باشد.
خرید دستگاه آب مقطر گیری صنعتی بر اساس دو اصل کیفیت هدایت الکتریکی آب مقطر و میزان pH یا همان اسیدیته آب صورت می گیرد. هرچه کیفیت آب مقطر تولیدی از نظر هدایت الکتریکی بالاتر باشد، قیمت دستگاه تولید آب مقطر افزایش می یابد.

کاربرد آب مقطر

آب مقطر صنعتی در کارخانجات تولید باطری، شرکت های داروسازی و سرم سازی و واحدهای آزمایشگاهی به کار می رود. ویژگی اصلی آب مقطر پایین بودن هدایت الکتریکی یا همان EC آن می باشد. معمولاً هدایت الکتریکی آب مقطر زیر 1 میکروزیمنس بر سانتی متر و pH آن نیز خنثی می باشد. آب مقطر مورد استفاده در صنایع دارو و سرم سازی از لحاظ میکروبی دارای هیچ گونه آلودگی و یا لاشه میکروب نیز نمی باشد. بر این اساس انواع دستگاه تولید آب مقطر صنعتی در شرکت طرح و کار طراحی و ساخته می شود.
آب مقطر در صنایع باتری به منظور تولید اسید به کار می رود. در این صنعت، آب مقطر تولیدی نباید هیچ گونه فلزات سنگین از قبیل آهن، منگنز و یا آلومینیوم داشته باشد و همچنین pH آن بایستی خنثی باشد.
در صنایع دارویی و سرم سازی دستگاه تولید آب مقطر بایستی علاوه بر ویژگی های مذکور از نظر آلودگی های میکروبی کامل بی خطر باشد لذا استفاده از روشهای گندزدایی مانند تابش ماورابنفش UV و یا اکسیداسیون با ازن به عنوان بخش تکمیلی به کار می رود.

فرایند تولید دستگاه آب مقطر صنعتی

با توجه به کاربرد آب مقطر، نوع فرایند تولید نیز متفاوت می باشد. رایج ترین روش در تولید آب مقطر استفاده از دستگاه اسمز معکوس دو مرحله ای یا همان Double RO می باشد. در این روش آب تصفیه شده اسمز معکوس مجدداً وارد مرحله دوم اسمز می شود و بدین روش هدایت الکتریکی آب مقطر در این دستگاه کاهش می یابد. از روش های دیگر در تولید آب مقطر می توان به سیستم تعویض یونی یا همان Ion Exchanger اشاره نمود. در سیستم رزین، یون های آب باتوجه به بار مثبت و منفی به رزین کاتیونی و یا آنیونی جذب می شوند و در نتیجه آب خالص تولید می گردد. دستگاه تولید آب مقطر بر اساس روش تبخیر و سپس میعان از قدیمی ترین روشهای آزمایشگاهی و صنعتی در تولید آب مقطر می باشد که به دلیل قیمت بالا امروزه چندان کارایی ندارد.
جدیدترین دستگاه تولید آب مقطر، استفاده از روش الکترودیونایز می باشد که با استفاده از جریان برق مستقیم یون های باردار آب را جدا می نماید. به دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی و راهبری آسان و راندمان بالا روش الکترودیونانیز EDI به سرعت در حال گسترش می باشد.

خرید دستگاه آب مقطر گیری صنعتی

مهمترین اصل در خرید دستگاه آب مقطر گیری صنعتی، در نظر گرفتن خواص فیزیکی و شیمیایی آب مقطر با خواص مورد نیاز مصرف کننده می باشد. هدایت الکتریکی آب مقطر بسته به استفاده آن در صنایع مختلف متفاوت می باشد. به عنوان نمونه در صنایع باتری، آب رادیاتور و شیشه شوی، هدایت الکتریکی کمتر از 10 واحد (میکروزیمنس بر سانتی متر) مورد تایید می باشد. اما جهت خرید دستگاه تولید آب مقطر در یک نیروگاه حرارتی، هدایت الکتریکی باید کمتر از یک دهم واحد باشد. بنابراین اصل اساسی در هنگام خرید دستگاه آب مقطر ساز صنعتی، کیفیت خروجی آب مقطر می باشد.
بدیهی است که هرچه کیفیت آب مقطر تولیدی بهتر باشد، قیمت دستگاه تولید آب مقطر نیز افزایش می یابد. بنابراین با در نظر گرفتن استاندارد های مورد نیاز صنعتی می توان بهترین گزینه را از لحاظ اقتصادی و فنی انتخاب نمود.

تنظیم pH در دستگاه تولید آب مقطر صنعتی

علاوه بر پارامتر هدایت الکتریکی آب، میزان اسیدیته یا همان pH محصول نیز از اهمیت به سزای برخوردار می باشد. به طور کلی pH آب مقطر از نظر تئوریک خنثی و برابر با عدد 7 می باشد. در مصارف صنعتی و پزشکی میزان اسیدیته (pH) باید خنثی باشد. بنابراین باید در فرایند ساخت دستگاه تولید آب مقطر این مساله در نظر گرفته شود. در دستگاه تولید آب مقطر به روش اسمز معکوس دو مرحله ای استفاده از تزریق مواد قلیایی جهت تنظیم pH ضروری است چرا که دستگاه اسمز معکوس، معمولا آب با خاصیت اسیدی تولید می نماید.
در دستگاه تولید آب مقطر به روش تبادل یونی هم باید میزان رزین کاتیونی و آنیونی به مقداری تنظیم گردد که در نهایت آب مقطر تولیدی خنثی باشد.