صنایع معدنی

اهمیت تصفیه فاضلاب صنایع معدنی

تصفیه فاضلاب برای کاربردهای معدنی امری حیاتی است. آب مورد استفاده در فرآوری مواد معدنی برای بازیابی فلزات ارزشمند از سنگ معدن، برای این صنعت ضروری است. با این حال، استفاده از آب به این روش باعث می‌شود که آلاینده های معدنی و سایر مواد جامد در منبع آب جمع شوند. این امر منجر به تولید فاضلاب معدنی آلوده می‌شود که به دلیل نگرانی‌های بهداشتی جامعه و مقررات زیست محیطی، بدون تصفیه؛ قابل استفاده مجدد یا بازگشت به محیط زیست نیست. به این ترتیب، عملیات معدن باید منبع ثابت و قابل اعتمادی از آب پاک داشته باشد تا بتواند به عملیات ادامه دهد.
برخی از سازمان‌ها ممکن است برای عملیات معدنی برای انتقال فاضلاب به یک شرکت خارجی پول پرداخت کنند؛ زیرا که حمل لجن زباله، فرآیندی ناکارآمد و پرهزینه است. حوضچه‌های نگهدارنده نیز یک گزینه هستند؛ اما به مرور زمان با کثیف‌تر شدن، کارایی خود را از دست می‌دهند که منجر به بازگشت سرمایه بد (ROI) می‌شود. در عوض، تصفیه آب در محل با روش‌های شیمیایی و فیلتراسیون می‌تواند به چندین مزیت منجر شود که به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

– صرفه جویی قابل توجه در هزینه
– کنترل کامل فرآیند درمان و پایداری طولانی مدت
– توانایی استفاده مجدد از آب پس از تصفیه
– حداکثر بازیابی آب

این امر به ویژه در حال حاضر با افزایش تقاضا برای لیتیوم و سایر فلزات مورد استفاده در الکترونیک و ذخیره انرژی صادق است. برای اطمینان از اینکه این تقاضا با عملیات معدنی سودآور و کم مصرف برآورده می شود، باید به چالش‌های آب و انرژی رسیدگی شود.

 

تصفیه فاضلاب صنایع معدنی

مشکل فاضلاب معدنی

در اصول اولیه تصفیه فاضلاب معدنی که با آبی که از سنگ معدن و سایر رسوبات می‌گذرد، باعث می‌شود که بخش‌هایی از سنگ در داخل آب شسته شود و سپس اسیدیته آب افزایش می‌یابد؛ زیرا مقادیر فزاینده فلز و سولفات‌ها، آب را آلوده می‌کنند.

این فرآیند عاملی را ایجاد می‌کند که به عنوان آب تحت تأثیر معدن (MIW) شناخته می‌شود؛ که به عنوان هر آبی که از نظر شیمیایی تحت تأثیر استخراج یا فرآوری مواد معدنی قرار گرفته است، تعریف می‌شود.

بزرگترین مشکلات مربوط به آب در صنعت معدن عبارتند از:

– زهکشی معدن اسید
– پردازش آلودگی مواد شیمیایی
– آلودگی و شسته شدن فلزات سنگین
– رسوب و فرسایش

هر یک از این مشکلات می‌تواند باعث شود که آب شما استانداردهای نظارتی را رعایت نکند و مجبور شوید آن را تصفیه یا فاضلاب را به درستی دفع کنید.

چرا باید فاضلاب معدن خود را تصفیه کنم؟

بدون تصفیه مناسب فاضلاب، چندین چالش مرتبط با آب وجود دارد که می‌تواند کارایی یک سایت معدن را خراب کند. این امر به این دلیل است که فاضلاب معدن و باطله‌هایی که صنعت تولید می‌کند، اغلب بسیار اسیدی و دارای مواد جامد معلق بالایی هستند.

مشکلاتی که در کاربردهای ماینینگ کنترل نشده وجود دارند؛ عبارتند از:

– رواناب اسیدی از زهکشی معدن و توده‌های باطله
– آلودگی آب‌های زیرزمینی
– زباله‌های بسیار شور
– مسمومیت آبخوان

این مسائل به دلیل وجود بسیاری از کارخانه‌های معدنی سودآور در مناطقی با منابع آب، تحت تنش تشدید قرار می‌گیرد و فعالیت‌های معدنی در این مکان‌ها باعث کاهش بیشتر آب شیرین می‌شود.
خوشبختانه، از طریق راه حل‌های پیشرفته تصفیه فاضلاب، می‌توانید از فاضلاب معدنی برای استخراج، آبیاری و حتی آب آشامیدنی استفاده کنید.

چگونه تصفیه آب برای صنایع معدنی کار می‌کند؟

وقتی صحبت از تصفیه آب برای عملیات معدن می‌شود، تمرکز بر فرایند تصفیه است. با این حال، اگر می‌خواهید بهره وری آب را به حداکثر برسانید؛ آب مرتبط با زهکشی معدن و آب طوفان نیز برای تصفیه، از عوامل مهمی به شمار می‌رود.
مهم نیست که کدام منبع آبی را تصفیه می‌کنید، اهداف اولیه حذف فلزات، مواد جامد و سایر آلاینده‌ها از آب و همچنین بازگرداندن آب به سطوح pH بهینه است و تصفیه فاضلاب معدنی شما به ترکیبی از مواد شیمیایی و فیلتراسیون مکانیکی نیاز دارد.

تنظیم کننده‌های pH

یکی از اولین کارهایی که باید هنگام تصفیه فاضلاب معدن انجام دهید، بازگرداندن سطوح بهینه pH به آب است. این امر نه تنها به خودی خود برای حفظ کیفیت آب شما مهم است؛ بلکه به رسوب فلزات محلول نیز کمک می‌کند. با افزایش pH آب، یون‌های فلزی با بار مثبت با یون‌های هیدروکسید با بار منفی واکنش می‌دهند. این امر منجر به یک ذره فلزی متراکم و نامحلول می‌شود که کار با آن آسان‌تر است.
تنظیم کننده‌های pH با استفاده در مقادیر مناسب می‌توانند به کاهش اسیدیته فاضلاب معدن شما کمک کنند و آن را به سطوح pH متعادل‌تر برگردانند.

در حالی که PH ۷ از نظر فنی خنثی است؛ بهتر است قبل از ادامه روش‌های تصفیه، آب معدن خود را به pH ۸ یا بیشتر برگردانید.

منعقد کننده‌ها و لخته سازها

پس از اینکه سطح pH آب خود را به درستی به دست آورید، می‌توانید از منعقد کننده‌ها و لخته سازها استفاده کنید تا ذرات فلزی کوچک و جامدات معلق موجود در آب را بگیرید و آن‌ها را به صورت توده‌های بزرگ‌تر ترکیب کنید.

این امر باعث می‌شود که فیلتر کردن و حذف آن‌ها با وسایل مکانیکی آسان‌تر شود.

مواد شیمیایی اضافی

تنظیم کننده‌های pH، منعقد کننده‌ها و لخته سازهای مواد شیمیایی اصلی هستند که برای تصفیه فاضلاب معدن استفاده می‌شوند؛ بنابراین به برنامه‌های خاص و مواد شیمیایی اضافی برای محافظت از سیستم شما یا کمک به آماده سازی آب برای تصفیه نیاز دارند.

این موارد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

– نرم کننده‌های آب و مبدل‌های یونی
– بازدارنده‌های خوردگی
-جلبک کش‌ها و بیوسیدها

فیلتراسیون

هنگامی که کیفیت آب خود را با مواد شیمیایی مناسب بهینه کردید، روش‌های فیلتراسیون مکانیکی می‌توانند ذرات معلق و انواع خاصی از مواد آلی را حذف کنند. در حالی که چندین نوع سیستم مختلف برای استفاده وجود دارد؛ اما انواع اصلی تجهیزات فیلتراسیون مکانیکی عبارتند از:

– سانتریفیوژها
– فیلتر پرس‌ها
– پرس‌های کمربندی

با داشتن تجربه قابل توجه در تصفیه آب برای عملیات معدنی، شرکت مهندسی طرح و کار شریکی قابل اعتماد برای انجام اصول اولیه تصفیه فاضلاب معدنی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر همین حالا با ما تماس بگیرید.