• خانه
 • تصفیه فاضلاب
 • چربی گیر فاضلاب

پکیج چربی گیر DAF , API , CPI

پکیج چربی گیر در تصفیه فاضلاب بر این اصل فیزیکی استوار است که مواد با دانسیته کمتر در یک محلول به روی سطح می آیند. بنابراین با کمک این روش می توان کلیه مواد با وزن مخصوص های سبک را از فاضلاب جدا نمود. در پکیج DAF API , CPI ، چربی و روغن با زمان ماند مناسب و بدلیل سبک بودن روی سطح فاضلاب شناور خواهند شد و به سادگی جمع آوری و تصفیه می شوند.
پکیج  چربی گیر در فرایند های تصفیه فاضلاب به خصوص صنایع لبنی، نشاسته و کشتارگاه ها کاربرد گسترده ای دارد. چربی گیر به روش های مختلفی چون شناور سازی ثقلی، API ، CPI ، تله های چربی گیر و یا روش پیشرفته که همان پکیج شناور سازی با هوای فشرده (DAF) خواهد بود بسته به نوع چربی معلق یا محلول در تصفیه فاضلاب به کار می روند.
در تصفیه فاضلاب صنایع ماشین ¬سازی و رستوران ها که چربی از نوع معلق می باشد از پکیج چربی گیر ساده استفاده خواهد شد و در تصفیه فاضلاب صنایع لبنی به علت غلظت بالای Oil & Grease از هر دو چربی¬گیر ساده و پیشرفته شامل CPI یا API به همراه DAF استفاده می شود تا هر دو نوع معلق و محلول در فاضلاب نیز جدا شوند.

تله چربی گیری

انتخاب نوع پکیج چربی گیر DAF  API  CPI در تصفیه فاضلاب
انتخاب روش چربی گیری و جداسازی روغن در تصفیه فاضلاب به عوامل متعددی بستگی دارد:
اگر حجم فاضلاب کم باشد و قطر دانه های روغن زیاد باشد و همین¬طور غلظت روغن نسبتا زیاد باشد، بیشتر از پکیج چربی گیر ثقلی شامل API و CPI در تصفیه فاضلاب یا پساب استفاده می شود.
اگر حجم فاضلاب و غلظت روغن زیاد باشد و قطر دانه های روغن کوچک باشد بیشتر از روش چربی¬گیر با هوای فشرده یا همان Dissolved Air floatation (DAF) در تصفیه فاضلاب استفاده می شود.
اگر ذرات روغن و چربی در تصفیه فاضلاب قابل هضم در فرایند بیولوژیکی باشند و غلظت روغن و چربی در پساب کم باشد از روشهای بیولوژیکی استفاده می گردد. چون هرچه قطر دانه ها کم باشد قابلیت تجزیه پذیری آنها بیشتر می شود. البته در فرایند های تصفیه بیولوژیکی فاضلاب برای دستیابی به راندمان مناسب بایستی غلظت میکروارگانیزمها 10 برابر غلظت روغن و چربی موجود در فاضلاب باشد.

شرح فرآیند  چربی گیری ساده CPI و API در تصفیه فاضلاب
در روش چربی گیری ساده یا ثقلی، فاضلاب را به مدت نسبتاً طولانی در حوضچه ای نگهداری می کنند، در این صورت ذراتی که وزن مخصوص آن ¬ها کمتر از  وزن مخصوص سیال می ¬باشد به سطح حوضچه منتقل و سپس توسط کف روب جمع آوری می شوند. از این روش معمولاً برای شناور سازی روغن های دانه درشت و معلق استفاده می ¬شود.که شامل روش  API American Petroleum Institute)) و CPI (Corrugated Plate Interceptor) می¬ باشد.
در طراحی و تصفیه فاضلاب به روش CPI از صفحات مدیا به صورت مورب و با فواصل چند سانتی استفاده می¬ شود. کاربرد این صفحات جداسازی ذرات روغن معلق از بستر فاضلاب می باشد. ذرات روغن به دلیل داشتن دانسیته کم نسبت به مایع بر روی سطح فاضلاب یا پساب شناور خواهند شد و در برخی موارد تلفیق سیستم انعقاد شیمیایی با روش چربی گیری ساده نیز موثر می باشد. مزایای استفاده از سیستم CPI اشغال فضا و هزینه نگهداری کم می باشد. همچنین از آنجایی که هیچ قطعه متحرکی وجود ندارد، بهره¬وری آن بالا خواهد بود.

شرح فرآیند تصفیه فاضلاب به روش چربی گیر با هوای محلول DAF
اساس کار سیستم چربی گیری پیشرفته  DAF در تصفیه فاضلاب جداسازي چربی و روغن (Oil & grease) از طريق ورود حباب هاي هوای تحت فشار در داخل فاز مايع است. حباب هاي هوا به ذرات چربی جامد موجود در پساب مي‌چسبند و نيروي شناوري بین مجموعه ذره چربی و حباب¬هاي گاز به قدري زياد است كه سبب صعود ذره چربی به سطح فاضلاب مي‌شود،  بدين ترتيب مي‌توان ذراتي را كه چگالي آنها از مايع بيشتر است را به صعود به سطح DAF واداشت و فاضلاب و یا پساب را تصفیه نمود. روش چربی گیری با هوای محلول DAF عمدتا به دو صورت امکان پذیر می باشد.
1- هنگامی که TSS فاضلاب بسیار بالا است و از روش چربی گیری با هوای فشرده (DAF) و انعقاد شیمیایی در تصفیه فاضلاب به صورت توامان استفاده می شود.
2- هنگامی که TSS فاضلاب کم است و صرفاً از روش چربی گیری با هوای فشرده (DAF) استفاده می شود.

چربی گیری مخزن DAF

مهمترین اجزا تشکیل دهنده پکیج تصفیه فاضلاب به روش چربی گیر هوای فشرده  DAF
فاضلاب ورودی در نخستین مرحله پکیج DAF وارد یک مخزن اختلاط سریع می شود که اصطلاحا بدان کوگولاسیون  Coagulation می گویند. با افزودن مواد شیمیایی (مواد منعقد کننده مانند کلروفریک یا آلوم) فاضلاب منعقد می شود و  پس از آن فاضلاب وارد مخزن اختلاط آهسته خواهد شد که با تزریق  مواد کمک منعقد کننده پلیمری فلوکولاسیون (Flocculation)  لخته سازی در فرایند تصفیه فاضلاب به روش DAF اتفاق می افتد. در طی این دو مرحله ذرات معلق و عوامل مربوط به TSS به صورت فلوک های سنگین که قابل ته نشین شدن هستند در واحد DAF شکل می گیرند.
فاضلاب در مرحله بعد وارد مخزن چربی گیر با هوای فشرده (DAF) می شود. در این مخزن بخش یا تمامی از فاضلاب همواره  در گردش(Recycle) می گردد. جریان در گردش به وسیله پمپ تحت فشار وارد یک محفظه اشباع سازی می گردد. در این محفظه به وسیله هوای فشرده که از یک کمپرسور تامین می گردد، فاضلاب از هوا اشباع می شود و سپس وارد DAF می گردد.
همانطور که ذکر شد در واحد DAF هوای اشباع در شرایط اتمسفر قرار گرفته و سبب صعود ذرات روغن و چربی به سطح فاضلاب می گردد. بر روی سطح فاضلاب یک اسکیمر (یا کفگیر سطحی) قرار دارد که چربی ها و روغن موجود بر روی سطح را از آن جدا می سازد و سبب تصفیه فاضلاب یا پساب در واحد DAF می گردد.

کاربردهای روش چربی گیر DAF , API , CPI در تصفیه فاضلاب
روش چربی گیری در تصفیه فاضلاب بسیاری از صنایع کاربرد دارد. اساساً باید توجه نمود در تصفیه فاضلاب یا پساب که بر پایه روش بیولوژیکی (هوازی و بی هوازی) فعالیت می کند، چربی گیر به عنوان یک پیش تصفیه شناخته می شود. زیرا وجود چربی و روغن (Oil & grease) به طور معمول با روش های بیولوژیکی قابلیت حذف شدن را ندارند و بنابراین فرآیند بیولوژیکی را دچار اختلال می نماید. لزوما تا حد امکان بایستی قبل از ورود فاضلاب به این واحدها از چربی گیر به عنوان پیش تصفیه فاضلاب و پساب استفاده نمود.
برخی از مهمترین کاربردهای روش چربی گیر DAF , API , CPI در تصفیه فاضلاب شامل صنایع زیر می باشند.
1- چربی گیر ساده در تصفیه فاضلاب و پساب کارخانجات لبنی با محصولاتی مانند شیر، کره، ماست و دوغ و خامه به منظور جدا کردن چربی و روغن غیر محلول یا معلق.
2- چربی گیر به وسیله هوای فشرده (DAF) در تصفیه فاضلاب و پساب کارخانجات لبنی به منظور جداسازی چربی و روغن محلول.
3- جداسازی روغن و گریس در صنایع ماشین سازی به وسیله روش DAF یا CPI
4- جداسازی روغن و چربی در فاضلاب رستوران ها.
5- چربی گیر به وسیله هوای فشرده (DAF) و با تزریق مواد شیمیایی در تصفیه فاضلاب صنایع نشاسته و گلوکز به علت چربی و ذرات معلق بسیار بالای آن.
6- چربی گیر به وسیله هوای فشرده (DAF) و با تزریق مواد شیمیایی در تصفیه پساب صنایع پتروشیمی.

درکنارتان هستیم !

گواهینامه ها و تقدیرنامه ها

با ما تماس بگیرید

 • دفتر مرکزی: تهران- آریاشهر- برج اداری گلدیس - طبقه هفتم

  تماس: 49279980 (5 خط ویژه)

  فکس: 49279981

  ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  کارگاه: شهریار- ویره - نرسیده به مجتمع صنعتی جوادنژاد - سوله شماره 5

  دفتر هیدروایتالیا: 856263-051-39+ , 856282-051-39+

  www.hydroitalia.com 

   

ما را همراهی کنید

fb art index2 index gp 300x300 aparat youtube ios icon